Asi málokdo z Vás se setkal poprvé až s počítačem dnešního typu, u kterého právě sedíte, a proto bych těm, kterým doma někde ve skříni leží ten jejich „stařeček“, rád umožnil několik málo nostalgických vzpomínek a těm, kteří netuší o čem tady mluvím, ukázal trošku historie.
HP-9810 byl nástupcem modelu HP-9100. Zachoval si zpětnou softwarovou kompatibilitu, ale hardwarově byl zcela odlišný. Kromě technologie použité paměti se zde také objevuje nový sedmisegmentový display tvořený LED diodami.
V tomto zařízení by asi málokdo poznal první „domácí počítač“. Nikdo z nás si asi neumí představit jak zadávat počítači příkazy pomocí přepínačů a luštit odpověď z rozsvícených LED diod.
Úspěchem prvního domácího počítače ALTAIR8800 se nechali inspirovat i další výrobci a již o několik měsíců později se na trhu objevil počítač IMSAI 8080. Tento počítač bylo možné zakoupit nejen jako hotový výrobek, ale také jako "stavebnici". Pro svůj technický vzhled byl také použit ve filmu. Konkrétně tímto počítačem Matthew Broderick ve filmu Válečné hry (War Games) v roli hackera Davida nabourává školní počítač a zlepšuje výsledek testu své přítelkyni.
V našich zeměpisných šířkách nepříliš rozšířená, avšak stále existující firma APPLE zahájila svůj provoz uvedením modelu APPLE 1. Přestože vznikl v malé garáži, byl převratnou novinkou, jelikož jako svůj výstup používal televizní obrazovku. Výrobci (2 lidé) z finančních důvodů nepoužili v té době rozšířený procesor 8080 (základ dnešních PC), nýbrž levnější alternativu MOC 6502, čímž se oddělili od standardů a to jim vydrželo dodnes.
Tento domácí počítač se stal v naší republice velmi oblíbeným díky jeho „multimediálnosti“. Přinesl jako první kvalitnější zvuk (3 kanály/6 oktáv) a nabídl použití vyššího počtu barev. Tohoto modelu se prodalo něco kolem 20 milionů kusů. Tento technický zázrak bylo možné v roce 1982 pořídit za pouhých 595 dolarů.
Tento model vznikl jako odpověď na C64 inovací modelu ZX SPECTRUM. Počítač sice nepřinesl žádné technické změny, stal se však oblíbeným díky kvalitně napsaným hrám a paralelní výrobě téměř shodného modelu DIDAKTIK GAMA.
Dalším poměrně rozšířeným modelem v našich zeměpisných šířkách byl model MZ800 firmy SHARP. Se zabudovanou kazetovou mechanikou a implementací software jako WordStar či dBase II se stal přechodníkem mezi herním a kancelářským počítačem.
Od firmy ATARI se u nás velmi rozšířily modely 800/130 – XL/XE. ATARI tímto modelem předčilo C64 svou multimediálností, když poskytlo 4 zvukové kanály, 11 grafických módů a 4 textové módy.
Nezanedbatelnou stopu v dějinách výpočetní techniky zanechala firma Tesla se svým PMD-85. Ze spousty unikátních řešení bych vyzvedl asi dvě. A to klávesnici, která jakožto světový unikát je tvořena z telefoních tlačítek a externí zařízení BT-100, které bylo taktéž výrobkem tesly a kombinovalo v sobě kazetový magnetofon jako vstup a jednojehličkovou tiskárnu. Model PMD-85 se ještě objevil ve variacích PMD-85/2 a PMD-85/3. Model PMD-85/2 měl svuj klon vyrábený na slovensku pod jménem Maťo.
Modelem IBM PC AT jakožto nástupcem modelu PC XT se dostáváme do kategorie, s kterou se již setkala velká počítačová obec i u nás (Bohužel někteří se ještě setkávají). U tohoto modelu nahradilo IBM procesor Intel 8088 novým 80286, použilo 16-ti bitovou sběrnici a byla na světě nám známá „dvaosmšestka“. Spolu s ní se objevila i nová verze OS MS DOS 3.0, která již uměla pracovat s disketovou mechanikou o kapacitě 1.2MB
IBM vypustilo hned dva modely PC-AT Model 1 a PC-AT Model 2.
Tento počítač byl naprosto revoluční a již příští rok přišla firma Compaq s modelem založeným na procesoru 80386.
Vzhledem k stále větší oblibě hracích konzolí typu Playstation představujeme zde zakladatele odvětví herních konzolí výrobek Odyssey od firmy Magnavox. První herní konzole neobsahovala procesor, zvuk, barvy a ani paměť. Vystačila si pouze se 40-ti tranzistory a 40-ti diodami. Byla dodávána spolu s balíkem 12-ti her, které se skládaly ze zásuvného modulu s vlastní hrou a průhledné fólie s nákresem vlastního prostředí dané hry. Jak manuál přímo uvádí, fólie drží na televizi pomocí statické elektřiny a v případě že ne, má uživatel použít lepící pásku (nebyla součástí balení). Konzole finálně tvořila hru zobrazováním výrazných světelných bodů pod přiloženou fólií.
FIRMA ACIT JE DISTRIBUTOREM RENOVOVANÝCH KAZET SPOLEČNOSTI ABEL-COMPUTER
Naše firma je GOLD partnerem společnosti ESET s.r.o.
ACIT s.r.o.
Chodovská 228/3
Praha 4, 14100
tel.: +420 241 742 795
mobil: +420 606 155 608
e-mail: info@acit.cz
web: www.acit.cz